Také jsem v uplynulém čase neodolal pokušení poslechnout si EME provoz v pásmu 70cm z největšího 305m velkého radioteleskopu na světě z Ariceba v Portoriku.
Našla se tedy ideální příležitost vyzkoušet anténní systém 4x23 el. DK7ZB s předzesilovačem a po ohlasech z jejich březnového vysílání jsem věřil v poslech stanice KP4AO.
V sobotu 17.4. jsem společně s Mirkem OK2UYZ zapojil zařízení, koncový stupeň s "pouhými" 100W, nastavili azimut a elevaci a očekávali začátek provozu. Jeho začátek si nenechal ujít ani Pavel OK2IFS a tak jsme společně až nevěřícně poslouchali, jak silný může být odraz od Měsíce. S přibývajícím časem síla signálu rostla a ve špičkách občas připomínala místní stanici.
Zájemců o spojení bylo mnoho, náš výkon malý a tak jsme byli alespoň spokojeni za pěkný poslech s vědomím, že se nám nemusí podařit proniknout pileupem a dovolat se. Na SSB je volal Mirek OK2UYZ, já jsem pokoušel štěstí po jejich přechodu na CW. K mé velké radosti se spojení nakonec opravdu podařilo a celou dobu jsme je poslouchali pohodlně na reproduktor. Reporty 559/599
Doposlouchali jsme jejich provoz až do samotného konce, zaparkovali antény a vyrazili k domovu se slibem, že zase někdy 70cm EME vyzkoušíme.
Použité zařízení: FT-847, 4x23el. DK7ZB, LNA, PA 100W
Pro tento vyjímečný okamžik jsem měl sebou kameru, abych si zdokumentoval můj první provoz EME v pásmu 70cm. Nahrávky sice nevynikají audiokvalitou, ale provoz KP4AO dostatečně přiblíží.
SSB provoz KP4AO http://www.youtube.com/watch?v=GZnxsdwaLMU
CW provoz KP4AO http://www.youtube.com/watch?v=hdVx9vq4xcU
Žádné komentáře:
Okomentovat